ثبت شرکت: آیا در مورد ثبت شرکت می دانید ...

- شرکت چیست؟

هنگام ثبت یک شرکت، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی برای رسیدن به سود و منفعت، توانایی‌های خود را اعم از سرمایه، تخصص و ارتباطات در کنار یکدیگر قرار می‌دهند. مجموع این توانایی‌ها در کنار هم باید تحت چهارچوب خاص با عقد قراردادی مابین این افراد صورت پذیرد، که شرکت‌ نوع خاصی از این قرارداد است.
شرکت شامل انواع مختلی چون (مسئولیت محدود، سهامی خاص، سهامی عام، تضامنی و ...) می‌شود که چهارچوب و تعریف خاصی از ارتباطات مابین شرکاء و سهامداران و همچنین مابین شرکا و اشخاص ثالث (خارج از شرکت) دارند.
از اینرو امروزه اولین قدم برای شروع تجارتی جدید اقدام برای ثبت شرکت از طریق مراجع قانونی است.

- شرکت سهامی چیست؟

به شركتی كه سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام، محدود به مبلغ اسمی آنها باشد، شرکت سهامی می‌گویند. در شركت سهامی، سرمایه شركت به سهام متساوی القیمه تقسیم شده و مبلغ اسمی سهام، حتی در صورت تجزیه باید متساوی باشد.
تجزیه سهم بدین صورت است كه هر سهم ممكن است به چند قطعه معین كه (پاره سهم) نامیده می‌شود تجزیه گردد. هر پاره سهم دارای ارزش معین بوده ولی فاقد حقوق مربوط به یك سهم است و مجموع آنها یك سهم را تشكیل می‌دهد.
ماده 4 لایحه اصلاح قانون تجارت می‌گوید: شركت سهامی به دو نوع تقسیم می شود:

نوع اول: شركت‌های سهامی عام هستند كه موسس، قسمتی از سرمایه شركت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می‌کند.
نوع دوم: شركت‌های سهامی خاص هستند كه تمام سرمایه آنها درموقع تاسیس منحصرا توسط موسس، تامین گردیده است.

درصورتیکه به اطلاعات بیشتری در زمینه شرکت سهامی عام و سهامی خاص احتیاج دارید٬ اینجا کلیک کنید.
 

- موسسه (غیر تجاری) چیست؟

موسسات غیر تجاری اشخاصی حقوقی‌اند که فقط در زمینه امور خدماتی مشغول هستند و برخلاف شرکت‌ها جنبه تجارتی ندارند. موسسات غیر تجاری به بخش تقسیم می‌شوند:
۱.انتفاعی
۲.غیرانتفاعی
مقصود از موسسات انتفاعی اشخاصی حقوقی هستند که هدف از تشکیل آنها جلب منافع و تقسیم سود بین اعضاء خود است، اما موسسات غیرانتفاعی جهت تقسیم منافع و تقسیم سود تشکیل نمی‌شوند.

انجمن، سندیکا، اتحادیه، احزاب، دسته های سیاسی و NGO ها جزو موسسات غیر انتفاعی هستند.
برای ثبت موسسات غیرانتفاعی باید از سازمان یا وزارتخانه مربوطه مجوز کسب کرد. به طور کلی برخی از فعالیت‌ها، قبل از ثبت شدن نیاز به اخذ مجوز از واحدهای نظارتی مربوطه دارند. برای مشاهده فایل موضوعات فعالیت نیازمند اخذ مجوز کلیک کنید.

- آیا امکان تبدیل موسسات غیر تجارتی به شرکتهای تجاری وجود دارد؟

انواع شرکت در قالب‌های مختلف قانونی تشکیل می‌شوند، گاهی ممکن است که به دلایل مختلف تبدیل این شرکت‌ها و تغییر قالب قانونی آنها لازم باشد که به دنبال این تبدیل، شرایط و تشریفات آنها هم تغییر می کند. از جمله این تغییرات تبدیل موسسات غیر تجاری به شرکت تجاری است.
در قانون ایران تاثیر تئوری استقلال شخصیت حقوقی، تبدیل شرکت را به عنوان یک عمل حقوقی و مجاز می‌پذیرد. شرایطی نیز برای تبدیل شرکت‌ها در نظر گرفته شده که می‌توان آنها را به شرایط مشترک و خاص تقسیم نمود. با توجه تنوع انواع شرکت این شرایط خاص، پیچیدگی خاصی را نیز فراهم می آورد و در صورت عدم انجام این تشریفات، این عمل حقوقی انجام نپذیرفته و مانند هر عمل حقوقی دیگری قابل ابطال است. در صورت انجام صحیح تبدیل تمام خصایص شرکت تغییر می‌کند.
اما در رابطه با شخصیت حقوق، قانون صریحی وجود ندارد، اما با توجه به اصول حقوقی این شخصیت باقی است که به تبع این اثر قابل تشخیص است که مسئولیت‌ها به جای خود باقی می‌ماند و علی‌رغم تغییرات ظاهری، تغییر وضعیت ماهوی در مورد سهامداران ایجاد نمی‌شود.


- چگونه باید برای شرکت نام انتخاب کرد؟

قبل از انتخاب نام به نکات زیر توجه کنید:

1. لاتین نباشد.
2. دارای اسم خاص باشد.
3. دارای ریشه فارسی باشد.
4. با شئونات انقلاب اسلامی ایران منافات نداشته باشد.
5. از حرف اول بعضی از کلمات مثل: پی وی سی و ...استفاده نشود.
6. از عناوین شعرا، دانشمندان و کاشفان در عصر حاضر استفاده نشود.
7. از اعداد بصورت ریاضی آن استفاده نشود، بلکه بصورت حروف نوشته شود.
8. از حروف اول چند کلمه به عنوان اسم مخفف و یا ترکیبی از چند حرف استفاده نشود.
9. از عناوین ایثارگران و شاهد و امثالهم که انحصاراً تحت نظارت سازمان محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران است، استفاده نشود.
10. تکراری نباشد. به اینجا مراجعه و نام پیشنهادی را جستجو نمایید توجه کنید که دو کلمه از نام پیشنهادی با اسامی دارای سابقه باید متفاوت باشد.


نامهای زیر نباید جزء اسامی مضاف به عناوین شرکت اضافه شود:

ملی، ایران، ملت، کشور، انتظام، نظام، نفت، پتروشیمی، دادگستر، بنیاد، سازمان، مرکز، بهزیست، بانک، بسیج، جهاد، آسانسور، آژانس، ایثار، یثارگران، شاهد، شهید، آزاده، جانبازان، تکنو، فامیلی، فیلتر، نیک، باور، میکروبرد، تست، استار، تک، مدرن، پیک، امنیت، کارواش، فانتزی، شهروند، اقتصاد، میهن، جوانان، ایمان، دکوراسیون، هدف، سپاه، تکنیک، دیتا، تک نو، تکنولوژی، اورست، مونتاژ، ونوس، دفتر، ایتال، بیو، کنترل، متریک، مترلژی و برای آپارتمان معادل آن = كاشانه، تکنیک و تکنو معادل آن = فن، تکنولــوژی معادل آن= فن آوری یا فن آوران، کلینیک معادل آن =درمانگاه، دکوراسیون معادل آن= آرایه، سیستم معادل آن= چرخه.

از طرفی برابر دستورالعمل‌های صادره در تعیین نام شرکت‌ها حتماً باید از اسم خاص استفاده گردد، و این موضوع اسم خاص نیز برای بسیاری از شهروندان و متقاضیان درخواست نام شرکت توجیه نشده و یا توجه‌ای به این موضوع ندارند، لازم است تعریف جامعی از اسم خاص داشته باشیم:

اسم کلمه‌ای است که می‌تواند مستقیماً نهاد جمله باشد و برای دلالت بر شخص، حیوان، شی یا مفهومی به کار می‌رود.
اسم به دو نوع اسم عام و خاص تقسیم می شود.
اسم عام، اسمی است که بر همه افراد و اشیاء و مفاهیم دلالت کند و بین همه آنها مشترک باشد (مانند «کتاب»، «مرد») و اسم خاص، اسمی است که تنها به یک فرد یا شیئی اشاره دارد و همه را شامل نمی‌شود (مانند "فرزام"، "بیستون"، "آسیا")

اسامی خاص به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

۱. اسم مخصوص انسان‌ها: مانند «سهراب»، «مهتاب»، «حمید»، «حسین» و «امیر» که در اینجا مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
۲. اسم مخصوص حیوان‌ها: مانند «رخش»، «شبدیز»، «ققنوس»، «سیمرغ»، «عقاب» و «طاووس»
۳. اسم مخصوص اماکن مختلف جغرافیایی مانند: «آسیا»، «گرگان»، «اهواز»، «شاهوار» و «سبلان»
۴. اسم مخصوص اشیائی که بیشتر از یکی نیستند: ماننــــد «انجیل»، «تخت طاووس»، «کوه نور» «گندم»، «مروارید» و «قرآن»
توجه داشته باشید که اسم خاص را جمع نمی‌بندند، مگر در مواردی که مقصود از آن مثال یا مانند و نوع باشد: ایران در کنار فردوسی‌ها و سعدی‌ها و حافظ‌ها پرورده است. که مقصود همان فردوسی و سعدی و حافظ است و در حکم اسم عام است و توسط آنها جمع بسته می‌شود. این نوع جمع بستن در ادبیاتِ فارسی نیز به چشم می‌خورد.

- آخرین دستورالعمل ها جهت ثبت شرکت و تغییرات آن کدامند؟

1. طبقه بخشنامه 10/08/89 – 139713189 تاسیس شرکت‌ها و موسسات مراقبتی و حفاظتی نیاز به مجوز ناجا دارد.
2. طبق بخشنامه 13/09/89- 89/160201 موسسات غیرتجاری مشمول بند الف ماده 0 آئین مذکور در مرجع ثبت شرکت‌ها برای تاسیس نیاز به مجوز دارند اما برای ثبت تغییرات موسسات مذکور نیاز به مجوز ندارند.
3. طبقه بخشنامه 12/10/89 – 89/185338 موسسات قرآنی با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی قابل ثبت هستند.
4. طبقه بخشنامه 02/03/90 – 90/39852 برای تاسیس و تغییرات نهادهای پولی و اعتباری از قبیل بانک‌ها، موسسات اعتباری، تعاونی‌های اعتباری، صندوق‌های قرض الحسنه، صرافی‌ها و شرکت‌های واسپاری (لیزینگ) نیاز به اخذ مجوز از بانک مرکزی دارند.
5. طبقه بخشنامه 19/10/90 – 90/189751 ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری برای مدیران (مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره) و بازرسین شرکت‌های تجاری در مرحله تاسیس ضروری و به هنگام تغییرات، اظهار و تایید عدم سوء پیشینه کیفری مدیران و بازرسین در ذیل صورتجلسه مجامع عمومی و عادی (سالیانه و یا فوق العاده) کفایت می‌نماید.
6. طبقه بخشنامه 26/10/90 – 90/192938 موسساتی که بدون مجوز از بانک مرکزی فعالیت داشته‌اند برای تغییر یا منحل کردن آنها نیازی به اخذ مجوز نیست، اما موسساتی که برای تاسیس اقدام به اخد مجوز از بانک نموده‌اند کماکان با مجوز از بانک یاد شده به عمل خواهد آمد.
7. طبقه بخشنامه 02/07/91- 91/120266 ایجاد و تغییرات نهادهای پولی و اعتباری برای تاسیس و تغییرات نیازمند اخذ مجوز از بانک مرکزی است.
8. طبق بخشنامه 13/07/91 – 131120/91 برای تاسیس موسسات یا تعاونی‌های دانش بنیان نیاز به اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارد.
9. طبق بخشنامه 30/09/91 – 190604/91 مرجع ثبت شعب و نمایندگی شرکت خارجی تنها اداره ثبت شرکت‌های تهران است.
10. طبق بخشنامه 02/10/91 – 191536/91 برای ثبت موسسات حقوقی نیازی به داشتن پروانه وکالت نیست.
11.  طبق بخشنامه 18/10/91 – 91/204947 برای تبدیل سهام بانام به بی نام و بالعکس موارد ذیل لازم و ضروری می باشد:
•تصویب مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر تبدیل سهام
•جهت تبدیل سهام بی نام به بانام سه نوبت آگهی تبدیل در روزنامه کثیرالانتشار به فاصله 5 روز و مهلت حداقل 2 ماهه
•جهت تبدیل سهام بانام به سهام بی نام یک نوبت آگهی تبدیل در روزنامه کثیرالانتشار شرکت و مهلت حداقل 2 ماهه
12. طبق بخشنامه 07/02/92 – 92/17927 برای تاسیس موسسات مترجمی اسناد با ارائه پروانه ترجمه امکان پذیر است.
13. طبق بخشنامه 01/04/92 – 92/59182 نقل و انتقال سهام همراه بینام در اداره ثبت شرکت‌ها مورد آگهی ندارد و صورتجلسه نقل و انتقال سهام همراه با کپی مصدق شناسنامه و کارت ملی به همراه گواهی نقل و انتقال مالیاتی موضوع موضوع ماده 143 قانون مالیات مستقیم جهت تطبیق و تکمیل بانک اطلاعات جامع سهامداران از متقاضی اخذ می‌گردد.
14. طبق بخشنامه 29/04/92 – 92/79850 برای نقل و انتقال سهام بانام و بی نام نیاز به اخذ گواهی مالیاتی نقل و انتقال سهام موضوع تبصره یک ماده 143 قانون مالیاتهای مستقیم است.


ثبت شرکت

- انواع شرکت و مراحل ثبت آن:

1- شرکت سهامی عام‌

شرکتی است بازرگانی (‌ ولو اینکه موضوع عملیات آن، امور بازرگانی نباشد) که سرمایه‌‌ آن به سهام، تقسیم‌شده که بخشی از این سرمایه از طریق فروش سهام به مردم تأمین‌ می‌شود.
در شرکت سهامی‌عام، تعداد سهام‌داران نباید از سه نفر کمتر باشد و مسئولیت سهام‌داران، محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست. در این شرکت، عبارت «شرکت سهامی عام» باید قبل از نام شرکت با بعد از آن، بدون فاصله با نام شرکت در کلیه‌ اوراق و اطلاعیه‌ها و آگهی‌های شرکت به طور روشن و خوانا قید شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی عام:

الف ) ‌مدارک لازم جهت کسب اجازه‌ پذیره‌نویسی شرکت سهامی‌عام در حال تأسیس، از مرجع ثبت شرکت‌ها:
1) فتوکپی شناسنامه‌ مؤسسین
2) دو نسخه طرح اعلامیه‌ پذیره‌نویسی
2) دونسخه طرح اساسنامه‌ شرکت سهامی‌عام
4) دو نسخه طرح اظهارنامه‌ شرکت سهامی‌ عام
5) گواهی بانکی مبنی بر واریز حداقل 35%‌ سرمایه، تعهد توسط مؤسسین


ب ) مدارک لازم جهت تأسیس شرکت:
1) دو نسخه اظهارنامه
2) دو نسخه اساسنامه
3) دو نسخه صورت جلسه‌ مجمع عمومی مؤسسین
4) گواهی بانک مبنی بر واریز 35% سرمایه‌ی شرکت
5) آگهی دعوت مجمع مؤسسین در روزنامه‌ی تعیین شده
6) دو نسخه صورت جلسه‌ هیأت مدیره (‌تعداد مدیران، حداقل پنج نفر)
7) ارائه‌ مجوز یا موافقت اصولی یا مجوز از مراجع ذیصلاح در صورت نیاز
8) فتوکپی شناسنامه‌ مدیران (‌در مورد اشخاص حقوقی، ارائه‌ی برگ نمایندگی، الزامی است)

2- شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص شرکتی است بازرگانی (ولو اینکه موضوع عملیات آن،‌ امور بازرگانی نباشد) که تمام سرمایه‌ی آن منحصراً توسط مؤسسین،تأمین‌گردیده و سرمایه‌ی آن به سهام، تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام، ‌محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست. تعداد سهام‌داران نباید از سه نفر کمتر باشد و عنوان «‌شرکت سهامی خاص»‌ باید قبل از نام شرکت یا بعد از آن بدون فاصله با نام شرکت، به طور روشن و خوانا قید شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص:

1. ارائه‌ مجوز در صورت نیاز، بنا به اعلام کارشناس اداره‌ ثبت شرکت‌ها
2. فتوکپی شناسنامه‌ کلیه‌ سهام‌داران و بازرسین ( برابر اصل در دادگستری‌)
3. دو نسخه صورت جلسه‌ هیأت مدیره که به امضای مدیران منتخب مجمع، رسیده باشد.
4. دو جلد اساسنامه‌ شرکت سهامی خاص و امضا ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه‌ سهام‌داران
5. دو برگ اظهارنامه‌ تکمیل شده‌ شرکت سهامی خاص و امضا ذیل اظهارنامه توسط کلیه‌ سهام داران
6. دو نسخه صورت جلسه‌ مجمع عمومی مؤسسین که به امضای سهام‌داران و بازرسین رسیده باشد.
7. ارائه‌ گواهی پرداخت حداقل 35% سرمایه‌ شرکت از بانکی که حساب شرکت در حالِ تأسیس در آنجا باز شده است.

تذکر: درصورتی که مقداری از سرمایه‌ شرکت، آورده‌ غیرنقدی باشد ( اموال منقول و غیرمنقول ) ارائه‌ تقویم نامه‌ کارشناس رسمی دادگستری، الزامی است و در صورتی که اموال غیرمنقول، جزء سرمایه‌ شرکت قرار داده شود؛ ارائه‌ی اصل سند مالکیت، ضروری است

3- شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود، شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجاری تشکیل شده و هر     یک از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد؛ فقط به میزان سرمایه‌ خود مسئول قروض و تعهدات شرکت است. در نام شرکت باید عبارت ‹‹‌با مسئولیت  محدود›› ‌قید شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود:

1) دوبرگ شرکت‌نامه
2) دو نسخه از اساسنامه
3) دوبرگ تقاضانامه‌ ثبت شرکت‌ها با مسئولیت محدود
4) دو نسخه صورت‌جلسه‌ مجمع عمومی مؤسسین و هیأت مدیره
5) فتوکپی شناسنامه‌ شرکا و مدیران و ارائه‌ مجوز از مراجع ذیصلاح در صورت نیاز

4- شرکت تضامنی

شرکتی است که تحت نام مخصوص برای امور تجاری بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌شود.اگر دارایی شرکت برای تأدیه‌ تمام قروض کافی نباشد؛ هر یک ازشرکا مسئول پرداخت تمام قروض شرکت است. هر قراری که بین شرکا برخلاف این، ترتیب داده شده باشد در مقابل اشخاص ثالث، کان لم یکن خواهد بود. در نام شرکت تضامنی باید عبارت «شرکت تضامنی» ‌و لااقل اسم یک نفر از شرکا ذکر شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تضامنی:

1) دو برگ تقاضانامه
2) دو برگ شرکت‌نامه
3) دو نسخه اساسنامه
4) فتوکپی شناسنامه‌ شرکا
5) مجوز از مراجع ذیصلاح در صورت نیاز

5- شرکت مختلط غیرسهامی

شرکتی است که برای امور تجاری تحت نام مخصوصی بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود، بدون انتشار سهام، تشکیل می‌شود. شریک ضامن، مسئول کلیه‌ قروضی است که ممکن است علاوه بر دارایی شرکت پیدا شود. شریک با مسئولیت محدود، کسی است که مسئولیت او فقط به میزان سرمایه‌ای است که درشرکت گذارده و یا بایستی بگذارد. در اسم شرکت باید عبارت «شرکت مختلط» ‌و لااقل اسم یکی از شرکای ضامن، قید شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت مختلط غیرسهامی:

1) یک نسخه‌ مصدق از شرکت نامه
2) یک نسخه‌ مصدق از اساسنامه (اگر باشد)
3) اسامی شرکت یا شرکای ضامن که سمت مدیریت دارند.

6- تعریف شرکت مختلط سهامی

شرکتی است که تحت نام مخصوص بین یک عده شرکای سهامی و یک یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می‌شود. شرکای سهامی کسانی هستند که سرمایه‌ آنها به صورت سهام یا قطعات سهام متساوی القیمه درآمده و مسئولیت آنها تا میزان همان سرمایه‌ای است که در شرکت دارند. شریک ضامن کسی است که سرمایه‌ی او به صورت سهام درنیامده و مسئول کلیه‌ی قروضی است که ممکن است علاوه بر دارایی شرکت پیداشود .در صورت تعدد شریک ضامن، مسئولیت آنها در مقابل طلبکاران و روابط آنها با یکدیگر، تابع مقررات شرکت تضامنی خواهد بود. در نام شرکت باید عبارت «شرکت مختلط»‌ ‌و لااقل اسم یکی از شرکای ضامن قید شود.

مدارک شرکت مختلط سهامی برای ثبت:

1) اسامی مدیر یا مدیران شرکت
2) یک نسخه‌ مصدق از شرکت نامه
3) یک نسخه‌ مصدق از اساس نامه
4) سوابق مصدق از تصمیمات مجمع عمومی در موارد مذکور در مواد 40 ،41 و 44
5) نوشته‌ای با امضای مدیر شرکت، حاکی از تعهد پرداخت تمام سرمایه و پرداخت واقعی لااقل ثلث از آن سرمایه
6) نوشته‌ای با امضای مدیر شرکت، حاکی از پرداخت تمام سرمایه‌ نقدی شرکای ضامن و تسلیم تمام سرمایه‌ غیرنقدی با تعیین قیمت حصه‌های غیرنقدی

7- شرکت نسبی

شرکتی است برای امور تجاری، تحت نام مخصوص بین دو یا چند نفر تشکیل می‌شود و مسئولیت هریک از شرکا به نسبت سرمایه‌ای است که در شرکت گذاشته است. در اسم شرکت نسبی عبارت «شرکت نسبی» و لااقل اسم یکی از شرکا باید ذکر شود؛ در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکا نباشد؛ بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر شده عبارتی از قبیل «و شرکا» و «‌و برادران» ضروری است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت نسبی:

1) یک نسخه‌ی مصدق از شرکت نامه
2) یک نسخه‌ی مصدق از اساسنامه (اگر باشد)

8- شرکت تعاونی

به موجب ماده‌ 17 قانون تجارت جمهوری اسلامی ایران، «شرکت تعاونی، شرکتی است که تمام یا حداقل 51% سرمایه‌ آن به وسیله‌ی اعضا در اختیار شرکت تعاونی قرارگیرد و وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت و تحت پوشش دولت، بانک‌ها،‌ شهرداری‌ها، شوراهای اسلامی کشوری، بنیاد مستضعفان و سایر نهادهای عمومی می‌توانند جهت اجرای بند 2 اصل 43 از راه وام بدون بهره یا هر راه مشروع دیگر از قبیل مشارکت، مضاربه، مزارعه، ‌مساقات، اجاره، اجاره به شرط تملیک، بیع شرط، فروش اقساطی و صلح، اقدام به کمک در تأمین یا افزایش سرمایه‌ شرکت‌های تعاونی نمایند؛ بدون آن که عضو باشند.

تبصره: در مواردی که دستگاه‌های دولتی در تأسیس تعاونی، شریک می شوند؛ ظرف مدتی که با موافقت طرفین درضمن عقد شرکت، تعیین خواهد شد؛ سهم سرمایه‌گذاری دولت به تدریج بازپرداخت و صددرصد سرمایه به تعاونی تعلق خواهدگرفت.
مطابق ماده‌ 26 همان قانون: «تعاونی‌های تولیدی، شامل تعاونی‌هایی است که در امور مربوط به کشاورزی، دام داری، ‌دام پروری، پرورش و صید ماهی، شیلات، صنعت، معدن، ‌عمران شهری و روستایی و نظایر اینها فعالیت می‌نمایند» و به موجب ماده‌ی 27: «‌تعاونی‌های توزیع، عبارتند از تعاونی‌هایی که نیاز مشاغل تولیدی و یا مصرف کنندگان عضو خود را در چهارچوب مصالح عمومی و به منظور کاهش هزینه‌ها و قیمت‌ها تأمین می‌نمایند». تبصره‌ی ماده‌ی 28: ‌«‌تعاونی‌های موضوع این قانون با رعایت قوانین و مقررات می‌توانند به امر صادرات و واردات در موضوع خود بپردازند».

مدارک شرکت‌های تعاونی برای ثبت: (هر کدام در 4 نسخه)

1) درخواست کتبی ثبت
2) اساسنامه‌ مصوب مجمع عمومی
3) طرح پیشنهادی و ارائه‌ مجوز وزارت تعاون
4) رسید پرداخت مقدار لازم التأدیه‌ سرمایه
5) موافقت‌نامه‌ تشکیل شرکت یا اتحادیه ( تبصره‌ ماده‌ 51)
6) مجوز ثبت شرکت یا اتحادیه ( بند 28 ماده‌ 66 و بند 4 ماده‌ 51)
7) مدارک دعوت تشکیل اولین جلسه‌ مجمع عمومی عادی (موضوع بند 2 ماده‌ 32)
8) صورت جلسه‌ تشکیل مجمع مؤسس و اولین مجمع عمومی عادی و اسامی اعضا و هیأت مدیره‌ منتخب و بازرسان و مدیرعامل شرکت

اولین هیأت مدیره‌ منتخب شرکت تعاونی، مکلف است پس از اعلام قبولی با انجام تشریفات مقرر نسبت به ثبت تعاونی اقدام نماید.

لازم به تذکر است که به موجب مقررات وزارت تعاون، سرمایه‌ تأمین یا تعهدشده از طرف اعضا در مرحله‌ تأسیس شرکت، نباید کمتر از 51 درصد کل سرمایه‌ی شرکت باشد و هر تعاونی وقتی ثبت و تشکیل می‌گردد که حداقل یک سوم سرمایه‌ی آن تأدیه و در صورتی که به صورت نقدی و جنسی باشد؛ تقدیم و تسلیم شده باشد. اعضای تعاونی نیز مکلفند مبلغ پرداخت نشده‌ سهم خود را ظرف مدت مقرر در اساسنامه تأدیه نمایند. (ماده‌ی 21)

رویه‌ی عملی مراحل ثبت شرکت

در اداره‌ ثبت شرکت‌ها، فرم نمونه‌ اسناد فوق‌الذکر، موجود است. می‌توان این فرم‌های نمونه را از اداره‌ مذکور تهیه و تکمیل‌کرده و ذیل تمام اوراق باید توسط همه‌ شرکا (مؤسسین) امضا شود. سپس هزینه‌ای بابت تعیین نام شرکت به بانک واریز کرده و چند نام،‌ که واژه‌ی بیگانه نبوده، فاقد سابقه‌ی ثبت بوده و دارای معنا و مطابق با فرهنگ اسلامی باشد؛ انتخاب کرده و به «واحد تعیین نام» ‌اداره‌ی مذکور، معرفی و موافقت آن واحد را درباره‌ نام تعیین شده اخذ کرده، سپس همه‌ مدارک به «‌قسمت پذیرش مدارک»‌ اداره‌ی مزبور، تحویل و رسید دریافت می‌شود و موعدی برای گرفتن نتیجه تعیین می‌شود.

لازم به تذکر است که امر تعیین نام، فقط در تهران انجام می‌شود و شرکت‌هایی که در سایر شهرها ثبت می‌شوند؛ نیز جهت تعیین نام به تهران معرفی می‌شوند. در صورت کامل بودن مدارک تقدیمی، کارشناس اداره‌ ثبت شرکت‌ها اقدام به تهیه‌ پیش‌نویس آگهی ثبت نموده و به متقاضیان ثبت یا یکی از شرکا یا وکیل رسمی شرکت تحویل می‌شود.

جهت تعیین حق‌الدرج آگهی باید به «نمایندگی روابط عمومی» ‌مراجعه کرد. لازم به ذکر است درصورتی ‌که کارشناس اداره، موضوع شرکت را نیازمند کسب مجوز از مرجع خاصی بداند از مرجع مزبور، استعلام می‌نماید. سپس متقاضی باید مبلغی که بابت حق‌الثبت و حق‌الدرج آگهی، معین می شود؛ ‌به بانک و حساب تعیین‌شده، واریز کند و پس از آن فیش پرداخت حق‌الثبت و حق آگهی را به «‌واحد حسابداری» ‌اداره، تحویل و واحد مذکور، این امر را در ذیل برگه‌ تقاضانامه، درج می‌کند و بعد مدارک به «واحد ثبت تأسیس و تغییرات» اداره‌ی ثبت شرکت‌ها تحویل و شرکت، ثبت‌می‌شود و امضایی دال بر «برابر بودن ثبت با سند» ‌از شرکا یا وکیل رسمی شرکت، اخذ می‌گردد. سپس دو نسخه آگهی به امضای رئیس اداره رسیده و یک نسخه از تمامی مدارک در پرونده‌ شرکت، ضبط و نسخه‌ی دوم جهت نگهداری در شرکت به متقاضی داده می‌شود و این سند «سند ثبت شرکت» ‌است.

در نهایت، متقاضی، باید یک نسخه از آگهی را به «واحد روابط عمومی» ‌مستقر در اداره‌ کل ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی و نسخه‌ دیگر را به دفتر یک روزنامه‌ی رسمی جمهوری اسلامی ایران واقع در تهران، تسلیم کند. با توجه به ماده‌ی 6 نظامنامه‌ قانون تجارت وزارت عدلیه و ماده‌ 197 قانون تجارت در ظرف مدت یک ماه از تاریخ ثبت شرکت، باید خلاصه‌ شرکت‌نامه و منضمات آن، توسط اداره‌ ثبت در روزنامه‌ رسمی جمهوری اسلامی ایران و یکی از جراید کثیرالانتشار مرکز اصلی شرکت به خرج خود شرکت، منتشر شود.

تذکر1: اظهارنامه‌ ثبت شرکت از اوراق بهادار بوده که باید از اداره‌ ثبت شرکت‌ها تهیه شود. برای دریافت اظهارنامه‌ مزبور باید تقاضانامه‌ای دایر بر قصد تأسیس شرکت، تنظیم شود.

تذکر2: مرجع ثبت شرکت‌ها در تهران «اداره‌ ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی»‌ که از دوایر اداره‌ ثبت اسناد و املاک است؛ و در خارج از تهران‌ «‌اداره‌ ثبت اسناد و املاک» مرکز اصلی شرکت و نقاطی که اداره یا دایره‌ ثبت اسناد وجود ندارد؛ دفترخانه‌ اسناد رسمی و اگر مرجع مذکور، وجود نداشته‌باشد؛ دفتر دادگاهِ محل است. در صورت اخیر باید تا سه ماه پس از تأسیس اداره یا شعبه‌ی اسناد در محل مذکور، شرکت را در دفتر ثبت اسناد، به ثبت رساند. (تبصره و ماده‌ی 2 نظامنامه‌ قانون تجارت وزارت عدلیه)

تذکر3: شرکت‌نامه‌ مذکور باید به صورت رسمی باشد. شرکت‌نامه نیز حاوی اطلاعات مذکور در فرم تقاضانامه است. به موجب ماده‌ 5 قانون طرح اصلاحی آیین‌نامه‌ ثبت شرکت‌ها مصوب شهریور ماه 1340، اداره‌ ثبت شرکت‌ها در تهران و دوایر ثبت شرکت‌ها در شهرستان‌ها، در ثبت شرکت‌نامه، قائم‌مقام دفترخانه‌های اسناد رسمی هستند و از این رو برای تنظیم شرکت‌نامه‌ رسمی، نیاز به مراجعه به دفترخانه‌ اسناد رسمی نیست.

تذکر4: در صورت‌جلسه‌ مذکور، نکات ذیل درج می‌گردد: ‌زمان تشکیل جلسه، ‌تصریح به اینکه اساسنامه، اظهارنامه و شرکت‌نامه به تصویب و امضای کلیه‌ شرکای شرکت رسیده است؛ تعیین و تصریح اعضای هیأت مدیره و مدت مدیریت آنها، تعیینِ دارندگانِ حق امضای اسناد تعهدآور شرکت، تصریح به اینکه اعضای مدیر با امضای صورت‌جلسه‌ مذکور، ‌قبول سِمت می‌نمایند؛ تصریح به مبلغ سرمایه‌ شرکت و پرداخت آن از طرف کلیه‌ شرکا و تحویل آن توسط مدیرعامل و اقرار مدیرعامل به وصول سرمایه‌ی شرکت، تعیین شخصی برای انجام کارهای لازم برای ثبت شرکت.

    تماس با موسسه حقوقی شتاب